Oficjalne wyniki III edycji trzyetapowego ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno – Informatycznego InstaLogik 2021/22

InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP adresowany do wszystkich zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki. Czternastu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stawie wzięło udział w konkursie osiągając bardzo wysokie wyniki, w szczególności:
·        Hubert Linkiewicz: finalista na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 7 – najlepszy wynik w powiecie chełmskim
·        Zuzanna Stachel : uczestnik III etapu w kategorii klas 8 – najlepszy wynik w powiecie chełmskim
·        Natalia Nafalska: uczestnik II etapu w kategorii klas 7 - drugi wynik w powiecie chełmskim
·        Grzegorz Manaj: uczestnik I etapu w kategorii klas 6 – najlepszy wynik w powiecie chełmskim
·        Michał Wójcicki: uczestnik I etapu w kategorii klas 8 - drugi wynik w powiecie chełmskim
·        Andrzej Biały: uczestnik I etapu w kategorii klas 5 - drugi wynik w powiecie chełmskim
·        Bartosz Okoński: uczestnik I etapu w kategorii klas 8 - trzeci wynik w powiecie chełmskim
·        Wiktoria Dzieńkowska: uczestnik I etapu w kategorii klas 8
·        Emilia Gołębiowska: uczestnik I etapu w kategorii klas 8
·        Dariusz Siekiera: uczestnik I etapu w kategorii klas 8
·        Patrycja Bielecka: uczestnik I etapu w kategorii klas 7
·        Weronika Gałan: uczestnik I etapu w kategorii klas 7
·        Mikołaj Oleszczuk: : uczestnik I etapu w kategorii klas 6
·        Julia Popek: uczestnik I etapu w kategorii klas 5

Inicjatorkami ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Stawie byli nauczyciele matematyki: pani Halina Dołgoruki i pani Agnieszka Oleszczuk – Stachel oraz  informatyki -  pani Anita Pękała.

Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Wśród 36 drużyn będących najlepszymi w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w poszczególnych powiatach województwa lubelskiego 21 maja 2022r w Białej Podlaskiej znalazło się aż dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej w Stawie.

W kategorii wiekowej II drużyna w składzie: Linkiewicz Hubert, Bielecka Patrycja i Nafalska Natalia pokonała 11 zespołów i wywalczyła 8 miejsce. W kategorii wiekowej I (10 – 12 lat) drużyna w składzie: Spadło Ksawery, Kamiński Błażej, Popek Julia i Lewak Magdalena wywalczyła 9 miejsce pokonując 8 zespołów.           

Nasi uczniowie przygotowywani pod okiem pani Haliny Dołgoruki wykazali się znaczącą znajomością przepisów ruchu drogowego, znajomością kolejności przejazdu na skrzyżowaniach i pierwszej pomocy, udowodnili również, iż wiadomości teoretyczne potrafią łączyć z praktyką.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

XI Powiatowy Festiwal Piosenki Strażackiej

W sobotę 7 maja 2022 r.,  w remizo-świetlicy w Okopach, odbył się XI Powiatowy Festiwal Piosenki Strażackiej - Okopy 2022. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stawie przygotowywani pod kierunkiem pani Haliny Dołgoruki zajęli II  miejsce w kategorii zespoły młodzieżowe w składzie: Weronika Gałan, Hubert Linkiewicz, Sebastian Dżaman, Kacper Bakun, Andrzej Biały, Karolinka Szarpak, Gabrysia Linkiewicz, Julka Popek, Martynka Błaszczuk, Julka Gładysz, Martynka Muzyka, Julka Łapińska, Arek Ogrodnik i Marika Zosiuk.           

Marika Zosiuk zdobyła III miejsce w kategorii soliści –  młodzież do lat 18. W oczekiwaniu na wyniki konkursu organizatorzy zaprosili dzieci na bardzo smaczny poczęstunek i prezentację wyposażenia wozu ratowniczo - gaśniczego Straży Pożarnej. Dobry humor i piękna pogoda towarzyszyły młodzieży przez cały dzień.

43 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

W dniu 9 maja 2022 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie przeprowadzono eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.Szkołę Podstawową w Stawie, a tym samym ZOSP Gminy Chełm reprezentowały uczennice: Wiktoria Dzieńkowska w II grupie wiekowej i Julia Łapińska w I grupie wiekowej. Wśród laureatów znalazła się Wiktoria Dzieńkowska zajmując drugie miejsce w swojej kategorii. Należy również zaznaczyć, iż Julka wykazała się bardzo dużą wiedzą i zdobyła czwarte miejsce.              

Tematyka turnieju jest bardzo obszerna i obejmuje m. in: znajomość przepisów przeciwpożarowych, zasady postępowania na wypadek pożaru, historię i tradycję ruchu strażackiego. Słodki poczęstunek i prezentacja wyposażenia wozów strażackich umiliła czas oczekiwania na wyniki. Opiekun – pani Halina Dołgoruki.

Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W dniu 27 kwietnia 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Stawie brali udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w WORD w Chełmie. Pierwsza grupa wiekowa reprezentowana była przez czteroosobowe zespoły, II natomiast przez trzyosobowe. Turniej ma charakter wieloetapowy. Najlepsze drużyny wyłonione w eliminacjach powiatowych będą reprezentowały powiat chełmski 21 maja w eliminacjach wojewódzkich w Białej Podlaskiej i to będą drużyny reprezentujące naszą placówkę.         

W kategorii wiekowej I (10 – 12 lat) zwycięstwo w Turnieju wywalczyła drużyna w składzie: Spadło Ksawery, Kamiński Błażej, Popek Julia i Lewak Magdalena.         
W kategorii wiekowej II  (pozostali uczniowie) zwycięstwo w Turnieju również wywalczyła nasza drużyna w składzie: Linkiewicz Hubert, Bielecka Patrycja i Nafalska Natalia, w klasyfikacji indywidualnej Linkiewicz Hubert zajął I miejsce.         

Turniej składał się z pięciu konkurencji: - pisanie testu z przepisów ruchu drogowego i ze znajomości skrzyżowań, - jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego, - jazda rowerem po torze jazdy sprawnościowej (tzw. „tor przeszkód”), oraz - udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi uczniowie przygotowywani pod okiem pani Haliny Dołgoruki wykazali się znaczącą znajomością przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy, udowodnili również, iż wiadomości teoretyczne potrafią łączyć z praktyką.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  „Matematyka to jakiś kosmos!”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki uczniowie klas IV - VIII próbowali swoich sił w wielu konkursach i turnieju pt. „Matematyka to jakiś kosmos!” rozwiązując rebusy i zagadki matematyczne dotyczące kosmosu, a przy okazji poznając różne ciekawostki związane z tematyką kosmiczną. Zadania zostały opracowane pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Wszyscy zawodnicy dzielnie zmagali się z zadaniami, a poprzez zabawę mieli okazję poznać matematykę z innej strony. Miarą skuteczności i powodzenia turnieju był przede wszystkim obserwowany zapał i entuzjazm uczniów podczas wykonywania zadań. W kategorii klas IV – VI : I miejsce zdobyła -  klasa 5 (Julia Popek, Szymon Iwanicki, Andrzej Biały), II – klasa 6 (Grzegorz Manaj, Mikołaj Oleszczuk, Cyprian Nesterowicz), III – klasa 4 (Karolina Szarpak, Julia Łapińska, Bartek Bejda); natomiast w kategorii klas VII-VIII: I miejsce – klasa 8 (Emilia Gołębiowska, Zuzanna Stachel, Michał Wójcicki), II – klasa 7 (Natalia Nafalska , Hubert Linkiewicz, Kacper Korżyński).

Laureatem w konkursie: „Nieskończoność liczby π” – polegającym na zapamiętaniu  i wypisaniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia nieskończonego liczby Pi została  Natalia Nafalska z kl.7, natomiast udział wzięli:  Kacper Korżyński kl. 7,  Hubert Linkiewicz kl. 7, Grzegorz Manaj kl 6 i Weronika Gałan kl. 7.

Zuzanna Stachel z kl. 8
z wynikiem 620 słów została laureatem konkursu: „Wyrazy z „pi” polegającym  na wyszukaniu i zapisaniu czytelnie na kartce jak największej ilości wyrazów, w których ukryte jest „pi”.  W konkursie również wzięli udział: Hubert Linkiewicz kl.7 - 235 słów, Grzegorz Manaj kl. 6 - 228, Aleksandra Błaszczuk  kl. 8 - 170, Natalia Nafalska kl. 7 - 140, Weronika Gałan kl. 7 - 105, Martyna Błaszczuk kl. 5 - 97, Julia Kowalczuk kl. 6 - 89, Nikola Józak kl. 8  - 57, Magdalena Lewak kl. 5 – 76 .

Najlepszymi w rozwiązywaniu „Rebusów matematycznych” zamieszczanych na szkolnym Facebooku okazali się:  Szymon Iwanicki kl. 5 , Julia Popek kl. 5, Zuzanna Stachel kl. 8, Magdalena Lewak kl. 5 i Hubert Linkiewicz kl. 7, a najlepiej rozwiązali „Zagadkę matematyczną” na Prima aprilis: Bartek Bejda z kl. 4 i Weronika Gałan z kl. 7.

Grzegorz Manaj z kl. 6
zdobył nagrodę za „Aktywność” biorąc udział w wielu konkursach i działaniach matematycznych.

Wszyscy uczestnicy konkursów i innych działań matematycznych zostali nagrodzeni punktami, laureaci drużynowi dodatkowo dyplomami i ocenami celującymi z matematyki, a za indywidualne osiągnięcia zwycięzców udekorowano złotymi medalami. Mamy nadzieję, że wszyscy poczuli się matematycznie rozwinięci i uwierzyli, że matematyka może być najciekawszym przedmiotem w szkole!!!

Życzymy dalszych sukcesów  

Naukowy Zawrót Głowy: pokazy chemiczno - fizyczne

Dnia 8 kwietnia 2022r. w Szkole Podstawowej w Stawie odbył się pokaz doświadczeń chemiczno -fizycznych przygotowany przez uczniów klasy VII i VIII. Wśród eksperymentów można było podziwiać: niewidzialny lont, chemiczne zapałki, latającą herbatę, wulkan chemiczny, ducha w butelce, domową przyssawkę, ławkę ognia, statek w butelce, ogniowy profil, latającą piłeczkę, lampkę lawę, sodowy wulkan, rakietę i zjawisko odrzutu, płonącą dłoń, oraz pastę dla słonia. Wszystkie doświadczenia przebiegły pomyślnie i wzbudziły zachwyt publiczności - prezentujący spisali się na medal. Profesjonalna komisja w składzie: Gabrysia, Aniela, Julka, Błażej, Weronika i Cyprian (uczniowie z klas IV – VI) nagrodziła wszystkich uczestników pokazów. Laureatami Szkolnego Konkursu Chemiczno – Fizycznego „Eksperyment Roku 2021/2022” zostali: Zuzanna Stachel, Sebastian Dżaman, Hubert Linkiewicz, Natalia Nafalska i Patrycja Bielecka, natomiast upominkami wyróżniono: Aleksandrę Błaszczuk, Kacpra Korżyńskiego, Weronikę Gałan i Kacpra Bakuna. Chemia i fizyka odgrywają ważną rolę w nauczaniu szkolnym. Są to przedmioty bardzo ciekawe, fascynujące ale jednocześnie trudne. Uczestnicy pokazów samodzielnie, aczkolwiek pod opieką pań: Anny Siermińskiej i Haliny Dołgoruki mogli wykonywać eksperymenty, a za tę odwagę byli nagradzani gromkimi brawami. Pamiętajcie, że można się uczyć, dobrze się przy tym bawiąc.

Międzynarodowy Dzień Matematyki i Dnia Liczby Pi

„Dzieci, drogie dzieci, świat się ciągle zmienia
Uczmy się więc pilnie tabliczki mnożenia
Co tam komputery, nikt mi nic nie powie,    
Najważniejsze przecież co mamy w głowie”

To słowa piosenki, które podsumowały wiele działań obchodzonych w ramach Międzynarodowego Dnia Matematyki i Dnia Liczby Pi zainicjowanych i zrealizowanych przez panią Agnieszkę Oleszczuk - Stachel i panią Halinę Dołgoruki w miesiącu marcu w Szkole Podstawowej w Stawie.  Nasi uczniowie na tę okazję przygotowali bardzo ładne gazetki, które super prezentowały się w klasach IV - VIII i stanowiły dekoracje do dalszych działań matematycznych.

Kolejny raz mogli sami doświadczyć jak trudną pracą jest praca nauczyciela i w ramach „Zamiany ról” po wcześniejszych przygotowaniach zastępowali nauczyciela matematyki w prowadzeniu lekcji. Zuzanna Stachel, Wiktoria Dzieńkowska, Oliwia Mazurek i Hubert Linkiewicz bardzo sumiennie wywiązali się z powierzonego im zadania i poprowadzili ciekawe zajęcia.

Zazwyczaj królowa nauk matematyka kojarzy się z nudnymi zadaniami i trudnymi obliczeniami. Matematyczny Escape Room udowodnił, że nauka matematyki może być fascynującą przygodą i świetną rozrywką. Pokój zagadek był również doskonałą grą zespołową, w której ważna była współpraca i wzajemna pomoc. Ponadto, poprzez tego typu aktywności łatwo zauważyć, że wiedza matematyczna jest ważnym elementem rzeczywistości i przydaje się nie tylko podczas zajęć szkolnych.

22 marca Światowy Dzień Wody

W ramach obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody w naszej szkole przeprowadzono konkurs plastyczny pod hasłem „Woda to skarb”. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas 0 – VIII. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy dyplomy potwierdzające ich udział w konkursie. Laureaci:  Kornelia Fetla, Konrad Kamiński, Oliwia Romaniuk, Nikodem Pawłowski, Aleksandra Łapińska, Gabriela Wiśniewska, Julia Łapińska, Aleksandra Błaszczuk, Martyna Błaszczuk, Grzegorz Manaj.

8 marca 2022 Dzień Kobiet

Tegoroczny Dzień Kobiet w naszej szkole minął w radosnej atmosferze.
W tym dniu Samorząd Uczniowski zaprosił Panią Dyrektor, Nauczycieli i Uczniów na przedstawienie słowno-muzyczne o kobietach pt. "Przez wieki". Na zakończenie p. Rafał w imieniu swoim oraz męskiej części społeczności szkolnej złożył Paniom życzenia.
           
Publiczność nagrodziła występujących wielkimi brawami.
Uczniom biorącym udział w przedstawieniu serdecznie dziękujemy

30 FINAŁ WOŚP

Już po raz dwudziesty pierwszy mieszkańcy Gminy Chełm wzięli udział w WOŚP. W tym roku, jak i w roku ubiegłym sztab zrejestrowany został jako Gmina Chełm, z siedzibą w Stawie.

Kwestowało 104 wolontariuszy ze Stawu (którzy zebrali łącznie 13085 zł), z Okszowa (zebrali 5138 zł), Żółtaniec (5001zł) i Stołpia ( 4700 zł ). Największa kwotę zebrali:  Maja Kowalczyk (1309,79zł), Ksawery Spadło (1170,97zł) i Sebastian Dżaman (1088,88zł) Od początku koordynatorem działań jest Agnieszka Oleszczuk- Stachel (szef sztabu). W akcję aktywnie włączyli się też: Paweł Borys, Jolanta Bakun, Małgorzata Łobejko, Anna Babiej, Katarzyna Bisko-Mazurek, Magdalena Gałan, Dorota Strzelecka, Monika Ciszek, i Ryszard Mielniczuk. 30 Finał znacznie różnił się od poprzednich. Niestety, nie odbyła się coroczna impreza finałowa w świetlicy w Stawie, a w związku z tym licytacje i loteria. Cieszy jednak fakt, że pomimo wielu niedogodności i ograniczeń związanych z pandemią zebraliśmy ok. 35 tysięcy zł. W tym roku również zbiórka prowadzona była do  e-skarbonek oraz 25 sztabowych puszek stacjonarnych do których zebrano 6.300 zł. ( w tym w S.P w Żółtańcach-1116zł, w S.P. w Okszowie-854 zł, S.P w Stołpiu-331zł i S.P. w Stawie-196zł). Do naszej e-skarbonki zbierali też wolontariusze z Dominikany na czele z panią Katarzyną Gruszczyńską oraz Konsulem Generalnym RP w Puerto Plata – Markiem Piwowarskim, którzy nawiązali współpracę z naszym sztabem. Bardzo dziękujemy za wsparcie nas w finale firmom i instytucjom, a także osobom prywatnym, a są to: Cukiernia-Piekarnia Michał Grela, Elplus- Tomasz Naumowicz, Cukiernia Kijewscy, Emporio Studio-Aleksandra Żelisko, Salon kosmetyczny Celebrity- Edyta Wójcik, Jaskinia Solna-Barbórka, Estetica, Bike-Waldemar Poturaj, Matrix-Ewa Krupa, Foto Tam, Bisko Dom i Ogród, Warzywniak – Ryneczek u Krzysia, Moto-Car Filipczuk, Kwiaciarnia Małgorzata Palkowska, Akademia Małego Księcia, Dominika Wróblewska, Szkoła Podstawowa w Żółtańcach, Szkoła Podstawowa w Okszowie, Szkoła Podstawowa w Stołpiu, Szkoła Podstawowa w Stawie, Urząd Gminy Chełm.

Mamy nadzieję, że następny finał będzie przebiegał w innej atmosferze i sytuacji. Dziękujemy i zapraszamy za rok.

POKAZY chemiczno-fizyczne

14.01.2022 r. zaprezentowane zostały POKAZY chemiczno-fizyczne dla uczniów klas 0 i I-III pod hasłem MĄDROŚĆ ZACZYNA SIĘ Z CIEKAWOŚCI w wykonaniu uczniów z klasy VII i dwóch uczennic z klasy VIII.

Uczniowie zobaczyli wiele ciekawych i widowiskowych doświadczeń z fizyki 🔭🪐☄️ i chemii 🧪🌡️🔥 m.in. kula plazmowa, zegar jodowy, płonąca dłoń, do góry dnem, pasta dla słonia, pieprzny balon, rakieta, badamy działanie detergentów, niewidzialna pompka, ciecz nienewtonowska, lampa lawa, chemiczny kameleon, tańczące rodzynki, zapałki chemiczne, lampka LED, magiczny ogień, spalanie magnezu, magiczny papier, płonąca ławka.

Widzowie nagradzali prezentujących wielkimi brawami 👏👏👏

Uczniowie przygotowywali się do pokazów pod bacznym okiem Haliny Dołgoruki - nauczyciela fizyki i Anny Siermińskiej - nauczyciela chemii.

Życzenia świąteczne i kolęda w wykonaniu naszych uczniów

Gminny Konkurs Matematyczny „MATEMATYKA W CZTERECH PORACH ROKU - JESIEŃ” ROZSTRZYGNIĘTY

W piątek, 17 grudnia 2021 r., komisja w składzie: Katarzyna Śniatkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawie, Ryszard Mielniczuk – dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm, Agnieszka Oleszczuk – Stachel, Halina Dołgoruki – nauczyciele SP W Stawie oceniła 81 prac matematycznych wykonanych przez 27 uczniów i ustaliła, że laureatami konkursu gminnego zostali:

w kategorii klas ósmych
I miejsce – Zuzanna Stachel SP Staw                   
II miejsce - Aleksandra Błaszczuk SP Staw         
III miejsce – Oliwia Choińska SP Uher                  

w kategorii klas siódmych

I miejsce – Amelia Ulrych SP Stołpie                  
II miejsce – Natalia Nafalska SP Staw                   

w kategorii klas szóstych

I miejsce – Julia Humin SP Uher                        
II miejsce – Jakub Chmielowiec SP Staw            
III miejsce – Damian Kanicki SP Uher                                     

w kategorii klas piątych
I miejsce - Szymon Iwanicki SP Staw                  
II miejsce – Wojciech Palik SP Staw                    
III miejsce - Iga Stachyra SP Okszów                  
III miejsce - Błażej Kamiński SP Staw                

Wyróżnienia:
w kategorii klas siódmych 
Mateusz Sobolewski SP Staw                

w kategorii klas szóstych
Bartłomiej Danak SP Okszów         
Patryk Cichosz SP Uher             
Bartłomiej Fajman SP Uher   

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi, zwycięzcy dodatkowo otrzymali puchary i medale.
 
Konkurs przeprowadzono zgodnie z regulaminem uwzględniając następujące kryteria oceniania: tytuł zdjęcia związany z matematyką, zgodność zdjęcia z tematem „Matematyka w czterech porach roku – jesień”, krzyżówka – poprawność merytoryczna, zdjęcie – jakość i estetyka pracy. Ze względu na brak rozstrzygnięcia po uwzględnieniu powyższych kryteriów zastosowano dodatkowe kryteria przyznając 1 pkt za każde pojęcie przedstawione w krzyżówce, oraz dodatkowe punkty za każde oryginalne pojęcie matematyczne i wkład pracy.

Serdecznie dziękujemy opiekunom przygotowującym uczniów do konkursu, w szczególności pani/panu Dorocie Strzeleckiej SP Stołpie, Małgorzacie Semeniuk, Agnieszce Grel, Wojciechowi Sahadel SP Uher i Jolancie Bakun SP Okszów.


Inicjatorkami i opiekunami uczniów Konkursu Gminnego „Matematyka w czterech porach roku – jesień” zorganizowanego w Szkole Podstawowej w Stawie była pani Agnieszka Oleszczuk – Stachel i pani Halina Dołgoruki.
   

ZIMOWE WYZWANIA MATEMATYCZNE

Wśród wielu ozdób wykonanych w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, ciekawym pomysłem wydają się bombki i gwiazdki z papieru. Ręcznie wykonane ozdoby, dające drugie życie zwykle wyrzucanym przedmiotom, mogą być powodem do dumy i przyciągać spojrzenia. Zrobienie ozdób choinkowych z papieru to świetna zabawa dla młodszych i starszych, a znalezienie w nich odrobiny matematyki to już nie lada wyczyn. I tak uczniowie klas IV – VIII wykazali się niezwykłą pomysłowością i pracowitością doskonaląc swoją wiedzę z zakresu brył wykonali nietypowe aczkolwiek bardzo ładne bombki. I tak ostrosłupy, prostopadłościany, stożki, kule, walce, a nawet dwunastościany ozdobiły choinkę matematyczną która znalazła swoje miejsce na jednym ze szkolnych korytarzy, a na innym zaś powstała z prac uczniów gazetka: „Symetria w śnieżynkach”. Wiele gwiazdek z papieru wykonanych w ramach lekcji techniki zostało przekazanych do Kościoła Parafialnego i uzupełniło świąteczne dekoracje.

Dla kilkunastu uczniów naszej szkoły jesienne i zimowe wieczory to czas zmagań z zagadkami logicznymi, matematyką, z ogromnymi emocjami nagrodzonymi niekiedy sukcesami nie tylko na skalę gminy i powiatu, ale także na skalę Polski.

Zuzanna Stachel  z klasy 8 i Hubert Linkiewicz z klasy 7
zakwalifikowali się do trzeciego etapu  Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno – Informatycznego InstaLogik 2021/22.

InstaLogik to trzyetapowy popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP adresowany do wszystkich zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki. Czternastu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stawie wzięło udział w I etapie konkursu osiągając bardzo wysokie wyniki, w szczególności:

    ·         Stachel Zuzanna klasa 8 240 pkt  w I etapie, 245 pkt w II etapie;
    ·         Linkiewicz Hubert klasa 7 – 226 pkt w I etapie, 265 pkt w II etapie
    ·         Nafalska Natalia klasa 7 – 240 pkt w I etapie, 110 pkt w II etapie;
    ·         Biały Andrzej klasa 5 - 140 pkt w I etapie, zakwalifikowany do drugiego etapu;
    ·         Wójcicki Michał klasa 8 - 222 pkt
    ·         Okoński Bartosz klasa 8 - 220 pkt
    ·         Dzieńkowska Wiktoria klasa 8 - 200 pkt
    ·         Siekiera Dariusz klasa 8 - 182 pkt
    ·         Gołębiowska Emilia klasa 8 - 164 pkt
    ·         Bielecka Patrycja klasa 7 – 197 pkt
    ·         Gałan Weronika klasa 7 – 159 pkt
    ·         Manaj Grzegorz klasa 6 – 130 pkt
    ·         Oleszczuk Mikołaj klasa 6 – 120 pkt
    ·         Popek Julia klasa 5 – 136 pkt

Uczniowie klas 7 i 8 mogli zdobyć w I etapie konkursu 300 pkt, klas 5 i 6 – 200 pkt. W drugim etapie konkursu do zdobycia było 350 pkt dla klas 7 - 8.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, Natalce i Andrzejowi dotarcia do drugiego etapu, a Zuzi i Hubertowi ogromnego sukcesu. Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia w trzecim etapie konkursu. Autorom pomysłowych dekoracji dziękujemy za trud,  zaangażowanie, jak również za czas przeznaczony na ich wykonanie. Doskonaląc w ten sposób swoją wiedzę matematyczną i wyobraźnię uchwyciliście wyjątkowy świąteczny klimat.

  „Pan STOP” – ruch drogowy na wesoło

  „Pan STOP” – ruch drogowy na wesoło W Szkole Podstawowej w Stawie promuje się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W związku z tym w ramach lekcji techniki uczniowie klasy IV i V odkryli swoje talenty i wykonali bardzo pomysłowe i nietuzinkowe pacynki Pani lub Pana STOP. Potrzebowali do tego drewnianej łyżki, kolorowego papieru, klamerek do bielizny, zapału do pracy i może troszeczkę zaangażowania rodziców. W ten sposób doskonalili swoją wiedzę ze znajomości znaków drogowych, zapamiętując ich kształty i kolory co jest  dla każdego rowerzysty niezwykle ważne. Zdobycie karty rowerowej – „pierwszego prawa jazdy”  jak i korzystanie z niej w praktyce jest nie tylko gwarancyjną bezpieczeństwa, ale także możliwością ciekawego spędzania wolnego czasu  tj. bezpiecznego poznawania świata. Nauczycielem techniki w szkole jest pani Halina Dołgoruki.

Jabłko czy cytryna?

Chełmska policja kolejny raz wzięła udział w Mikołajkowej akcji „Jabłko, czy cytryna”. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego wraz z uczniami klasy V Szkoły Podstawowej w Stawie przeprowadzili prewencyjną akcję wśród kierowców naszego powiatu. Dzieci pod opieką pani Haliny Dołgoruki 17 grudnia 2021 r.  wspólnie z patrolem policji sprawdzali, czy kierowcy w czasie jazdy nie łamią przepisów. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drodze w okolicy szkoły oraz przybliżenie piątoklasistom specyfiki pracy policjantów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w kontrolach drogowych. Kierowcy jadący zgodnie z przepisami otrzymywali piękne jabłko, natomiast ci, którzy popełnili błędy, musieli zjeść plaster kwaśnej cytryny lub cukierek cytrynowy. Sami kierujący, zaskoczeni nietypową kontrolą, przyjmowali werdykt z uśmiechem na twarzy. Funkcjonariuszom policji serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie akcji i cieszymy się, że tak dużo mamy wzorowych kierowców. Nie zabrakło również świątecznych życzeń.

POWIATOWY KONKURS PIOSENKI TURYSTYCZNEJ

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stawie – Zuzanna Stachel i Andrzej Biały zdobyli III miejsce w VI Powiatowym Konkursie Piosenki Turystycznej w kategorii duety ( pierwszego i drugiego miejsca nie przyznano). Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie i Zarząd Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego w Chełmie. W tym roku konkurs miał charakter on-line. Uczniowie wykonali piosenki: "Wędruj z nami" oraz "Pocztówka z Beskidu".

Dzień Edukacji Narodowej

13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego – Zuzanny Stachel i Wiktorii Dzieńkowskiej, które przywitały wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Katarzyna Śniatkowska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

W części artystycznej  uczniowie z klasy III, V, VI, VII oraz VIII pod kierunkiem pani Agnieszki Oleszczuk-Stachel i pana Rafała Czachorka,  prezentując przygotowany program artystyczny wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.

Kosmiczna geografia

Uczniowie klasy VI  na lekcjach geografii zdobywali wiedzę o Wszechświecie. Dowiedzieli się, co to jest Układ Słoneczny, poznali planety oraz inne ciała niebieskie, które krążą wokół Słońca. Podsumowaniem tematów o Wszechświecie były modele Układu Słonecznego wykonane przez uczniów. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a kreatywność w podejściu do zadania budzi podziw i zachwyt.

Szkoła może być przygodą, czyli lekcja geografii inaczej

Wiedzę można zdobywać na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w lekcjach z wykorzystaniem metod aktywnych. Stosowanie ich na zajęciach rozbudza zainteresowania, każdemu uczniowi daje możliwość uczestniczenia w procesie dydaktycznym, ułatwia przyswajanie wiedzy, wspomaga w dążeniu do sukcesu.

Lekcje tego typu są przez uczniów odbierane bardzo pozytywnie. Jak bardzo, można się było o tym przekonać na lekcji geografii dotyczącej Japonii w klasie 8. Wspaniałe stroje, sztuka ceremonialnego przyrządzania herbaty, liczne „gadżety” i ciekawostki, a przede wszystkim ogromna wiedza o środowisku przyrodniczym, kulturze, gospodarce, atrakcjach turystycznych Japonii były niezaprzeczalnym dowodem na to, że metody oparte na działaniu ucznia mogą być doskonałym sposobem na zwiększenie skuteczności nauczania i uczenia się.

Światowy Dzień Zwierząt

Od wielu lat, uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie obchodzą  Światowy Dzień  Zwierząt, który przypada 4 października. Ponadto październik, to miesiąc dobroci dla zwierząt i w związku z tym w naszej szkole, po raz kolejny  zorganizowano akcję pomocy dla bezdomnych psów ze schroniska w Chełmie. W ramach akcji uczniowie przynosili koce, kołdry, poduszki i inne rzeczy, które pomogą przetrwać zimę bezdomnym zwierzętom ze schroniska. Zbierana też była karma, jak i pieniądze (156zł), za które zakupiono suchą karmę. Wszystkie rzeczy zostały przekazane do schroniska.

Osoby, które pomogły psom ze schroniska, otrzymały w ramach podziękowania Dyplom Przyjaciela Zwierząt. A są to:

Klasa0
Kornelia Fetta, Wojtek Bielecki, Kacper Raczkowski, Zuzanna Kaszczuk

Klasa I
Nikola Oleszczuk, Wiktoria Pilipczuk

Klasa II
Marcel Kwik, Nikodem Pawłowski, Pola Małyga, Ola Łapińska, Michał Chmielowiec, Maja Marzec, Nikola Kędzierska, Julka Białasz, Karina Ogrodnik

Klasa III
Ola Nowosad, Marcel Pilipczuk, Zuzia Helt, Patryk Józak, Łukasz Ziarkowski, Gabrysia Wiśniewska, Elena Kowalczuk

Klasa IV
Julia Łapińska, Magdalena Marzec, Nikola Winkler, Martyna Muzyka

Klasa V
Błażej Kamiński, Julia Gładysz, Bartek Tołyż, Eryk Stasiak, Martyna Ogrodnik, Alan Grodzki, Szymon Iwanicki, Kamil Dyński, Wojtek Palik, Oskar Bielecki, Kuba Koczułap

Klasa VI
Cyprian Nestorowicz, Kuba Chmielowiec, Filip Misiewicz, Julka Kowalczuk, Grzegorz Manaj, Julka Lorenc, Wiktoria Wójtowicz

Klasa VII
Hubert Linkiewicz

Klasa VIII
Zuzanna Stachel, Emilia Gołębiowska, Nikola Kopacz, Nikola Józak, Hubert Sobczuk

W szkole został zorganizowany konkurs fotograficzny na najzabawniejsze zdjęcie naszego pupila. A oto najciekawsze zdjęcia.

Ślubowanie Pierwszaków w Szkole Podstawowej w Stawie

20 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Stawie odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Pierwszoklasiści pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Celiny Manaj przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również znajomością przepisów ruchu drogowego oraz wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny. Dowiedli, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole.

W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści w otoczeniu rodziców, pani dyrektor, nauczycieli oraz młodszych i starszych kolegów złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.  Pasowania na pełnoprawnych uczniów SP w Stawie dokonała Pani Dyrektor Katarzyna Śniatkowska. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom. Nie zabrakło również życzeń i prezentów od rodziców oraz koleżanek i kolegów ze szkoły. Na zakończenie uroczystości zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia.            

Do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Stawie zostali włączeni: Baj Szymon, Białasz Kacper, Dziurda Wiktoria, Dżaman Oskar, Ilczyszyn Sebastian, Krzeszowiec Łukasz, Linkiewicz Kornelia, Nafalski Dawid, Niedziela Nikola, Nestorowicz Marcel, Oleszczuk Nikola, Pawlak Dawid, Pilipczuk Wiktoria, Pisarski Jakub, Romanowska Nikola, Siekiera Bartosz, Świętowicz Maja, Wrębiak Magdalena.                                                                                                                                   

C. M.

„Poczuj chemię od fizyki”

„Poczuj chemię od fizyki” – pod takim tytułem 4 października 2021 roku w Szkole Podstawowej w Stawie odbyła się niecodzienna lekcja dla uczniów z klas I - VIII. Animatorzy z grupy „Zaelektryzowani” w bardzo ciekawy i widowiskowy sposób prezentowali doświadczenia i eksperymenty fizyczno- chemiczne. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem rekwizytów, znanych i często stosowanych w życiu codziennym. W programie znalazły się między innymi: bezpieczne zabawy z helem - usłyszeliśmy jak wpływa on na struny głosowe człowieka, niektórzy mogli się przemieszczać na poduszkowcu, inni spróbowali rozdzielić dwie przyssawki zastępujące półkule magdeburskie. Dużą atrakcją dla uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie. Doświadczyliśmy tego, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca. Co bardzo ważne, organizatorzy zwrócili uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń. Fizyka i chemia to fascynujące dziedziny, a robiąc różne eksperymenty najlepiej poznawać świat. Pokazy koordynowały: p. Anna Siermińska i p. Halina Dołgoruki.

Problematyka nieletnich w świetle prawa

Dwudziestego dziewiątego października 2021 roku funkcjonariusze policji z KMP w Chełmie spotkali się z uczniami klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Stawie. Powodem wizyty była pogadanka na temat bezpieczeństwa nieletnich, zagrożenie demoralizacją i odpowiedzialność  poniżej trzynastego roku, w przedziale 13-17 lat za popełnione czyny zabronione. Młodzież dowiedziała się m.in. co oznacza termin „nieletni” i jakie kategorie osób obejmuje. W tym kontekście uczniowie zapoznani zostali z konsekwencjami, które mogą pojawić się w związku z dopuszczeniem się nieodpowiednich zachowań naruszających przepisy kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego. Choć dla wielu młodych ludzi zagadnienia te wydawać mogą się obce, to niestety statystyki dotyczące czynów zabronionych popełnianych przez osoby nieletnie wskazują, że osoby te często nieświadomie bądź przez własną nieodpowiedzialność dopuszczają się zachowań, w wyniku których jest skierowanie materiałów do sądu rodzinnego i nieletnich.

Kwiaty z pestek dyni

Pierwsze skojarzenie z hasłem „dekoracje jesienne” to kolory złoty, czerwony i pomarańczowy. Barwy, które przywodzą na myśl liście i dary natury. W październiku w naszej szkole ciepłe światło jesiennego słońca pojawiło się dodając nam wszystkim energii, wigoru i optymizmu w postaci urokliwych kwiatów wykonanych z pestek dyni zdobiąc gazetki oraz tworząc nietuzinkowy kosz. To uczniowie z klas IV - VIII odkryli swoje talenty i wykonali przepiękne prace. A oto i ich autorzy: klasa 4: Julia Łapińska, Gabriela Linkiewicz, Bartosz Bejda, Arkadiusz Ogrodnik; klasa 5: Martyna Błaszczuk, Kamil Dyński, Szymon Iwanicki, Ksawery Spadło, Antoni Salkiewicz, Martyna Ogrodnik, Magdalena Lewak, Błażej Kamiński, Bartosz Tołyż, Wojciech Palik; klasa 6: Marika Zosiuk, Julia Kowalczuk, Jakub Chmielowiec, Filip Misiewicz; klasa 7: Sebastian Dżaman, Hubert Linkiewicz, Natalia Nafalska; klasa 8: Zuzanna Stachel, Nikola Józak. Ponadto chciałabym zauważyć, że każdy uczeń na lekcji techniki wykonał pięknie ozdobione jesienne liście z papieru, a i te wyglądają bardzo efektownie. Myślę, że Wasze prace zainspirowały wielu do wykonania niezwykłych jesiennych dekoracji.

„Matma to łatwizna…"

„Matma to łatwizna…” – to słowa piosenki, która poprzedziła podsumowanie wielu konkursów z matematyki zainicjowanych przez panią Agnieszkę Oleszczuk - Stachel i panią Halinę Dołgoruki zrealizowanych w miesiącu wrześniu i październiku w Szkole Podstawowej w Stawie.

Oto laureaci:
Ekspert Tabliczki Mnożenia
: I miejsce – Grzegorz Manaj kl.6, II miejsce – Andrzej Biały kl. 5, III miejsce – Julia Popek kl. 5 i Jakub Chmielowiec kl.6;
Gra Memory Tabliczka Mnożenia – kategoria klasa 4: I miejsce drużyna: Aniela Wójtowicz, Gabrysia Linkiewicz, Bartek Bejda;
Gra Memory Tabliczka Mnożenia
– kategoria klasa 5: I miejsce drużyna: Julia Popek, Martyna Błaszczuk, Julia Gładysz;
Plan Poziomy Mieszkania –
kategoria klasa 6: I miejsce –Julia Kowalczuk, II miejsce – Julia Lorenc, III miejsce – Weronika Wrębiak i Wiktoria Wójtowicz;
Plakat Matematyczny
: I miejsce –Zuzanna Stachel kl.8, Aleksandra Błaszczuk kl. 8, II miejsce – Wojciech Palik kl. 5, III miejsce: Wiktoria Dzieńkowska kl.8 i Natalia Nafalska kl.7;
Tytuł „Belfra Matematyki”  zdobyli: Zuzanna Stachel kl.8, Hubert Linkiewicz kl. 7, Patrycja Bielecka  kl. 7, Natalia Nafalska kl. 7, Kacper Bakun kl. 7, Kacper Korżyński kl. 7.

Laureaci zostali nagrodzeni dyplomem, oceną celującą z matematyki i punktami. Życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w Gminnym Konkursie Matematycznym „Matematyka w czterech porach roku – jesień”.

matma to łatwizna

Święto pieczonego ziemniaka

W dniach 19 i 22 października uczniowie klas 4- 8 wzięli udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka, które zostało zorganizowane w Stajni w Sadzie. Właścicielka stajni  w bardzo wyczerpujący i ciekawy sposób opowiedziała uczniom o zwyczajach koni, ich pielęgnacji i żywieniu. Dzieci miały możliwość nakarmić konie a potem pod czujnym okiem instruktorów mogły skorzystać z przejażdżki wierzchem. Następnie podzieleni na grupy uczniowie wykonywali emocjonujące zadania i zbierali ziemniaczane pieczątki. Po ogromnej dawce pozytywnych emocji, wszyscy wzięli udział w degustacji pieczonych kiełbasek i ziemniaków. Obchody tego święta były doskonałą okazją do aktywnego spędzania czasu w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą.

Tydzień z matematyką

„Tydzień z matematyką” – pod takim hasłem kryje się wiele działań z zakresu matematyki zainicjowanych przez panią Agnieszkę Oleszczuk - Stachel i panią Halinę Dołgoruki zrealizowanych w miesiącu wrześniu i październiku w Szkole Podstawowej w Stawie. Podobnie jak rok temu na gazetce na korytarzu znalazła się matematyczna stonoga (klasa 4 na lekcji techniki zaprezentuje niebawem swoje prace); internetowy turniej tabliczki  mnożenia w klasach 4, 5, 6 wyłonił eksperta - turniej odbył się w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia; klasa 6 na lekcjach techniki wykonała plany przekroju poziomego mieszkania; szesnastu uczniów z klas 4 – 8 wykonało plakaty matematyczne i aż dwunastu wzięło udział w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów; gra „Memory - Tabliczka Mnożenia pojawiła się na lekcji matematyki w klasie 4. Warto zauważyć, że aż sześcioro uczniów z klas 7 – 8 opracowało rozwiązania zadań matematycznych, by móc je zaprezentować na lekcjach matematyki ucząc swoich kolegów i koleżanki. Trwają jeszcze zapisy do konkursu matematyczno- informatycznego InstaLogik, w którym można rozwiązywać zadania z I etapu do 28 października. Zapraszamy także do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie” – termin zgłoszeń upływa 01.11.2021r. Na miesiąc listopad zaplanowane jest podsumowanie dotychczasowych działań połączone z rozstrzygnięciem konkursów i przekazanie informacji na temat dalszych planów „matematycznych”.

Święto pieczonego ziemniaka

Dnia 12 października 2021r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej naszej szkoły odwiedzili "Stajnię w sadzie" w Stawie. Głównym celem naszej wizyty był tym razem udział w święcie pieczonego ziemniaka. Konsumpcję przysmaków z ogniska uatrakcyjnił wybór ziemniaczanego króla i królowej, zabawy i tańce. Dzieci mogły też skorzystać z przejażdżki konnej pod okiem instruktora. Aktywne spędzony czas przyniósł im wiele radości.

Wycieczka do Chełma

Dnia 4 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Stawie przebywali na wycieczce w Chełmie.
Poznawali swoją najbliższą okolicę spacerując uliczkami miasta i zwiedzając Podziemia Kredowe.
Spotkanie z duchem Bieluchem dostarczyło maluchom wielu emocji, a opowieści przewodnika wzbogaciły wiedzę o Chełmie. Odwiedzili też kręgielnię w Parku Wodnym,gdzie poznawali tajniki tej gry podczas praktycznej nauki. Dzieci miały też okazję samodzielnie przygotować pizzę w restauracji "Champion". Spotkaliśmy się z miłą i profesjonalną obsługą, za co bardzo dziękujemy.

Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z policjantem

Dnia 14.09.2021r. odbyło się spotkanie profilaktyczno - edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów klasy 1 z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”.
 
Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Podkreślił także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Podczas spotkania pierwszoklasiści w praktyczny sposób uczyli się bezpiecznego przejścia przez jezdnię po pasach.

Takie spotkania w naszej szkole odbywają się od wielu lat i przynoszą wymierne efekty. Mamy nadzieję, że i tym razem wiedza teoretyczna, jaką uczniowie mieli okazję sobie przypomnieć, znajdzie zastosowanie w praktyce.

Narodowe Czytanie 2021

          W tym roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania – akcji, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.
           Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Z tej okazji uczniowie z klasy VII i VIII przygotowali fragment inscenizacji tego dzieła. Dzięki wspaniałym aktorskim kreacjom mogliśmy się przenieść do domu państwa Dulskich, by poznać perypetie mieszczańskiej rodziny z początku XX wieku.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Kochani Uczniowie, drodzy Rodzice! 

Za moment zabrzmi pierwszy dzwonek, a szkołę nareszcie wypełni uczniowski gwar.
Przed Wami nowa wiedza do zdobycia, ale też wyzwania, sukcesy, odkrywanie swoich mocnych stron.
Spotkanie starych znajomych, ale także zawieranie nowych przyjaźni. 
Życzymy Wam, aby ten rok upłynął nam wszystkim w zdrowiu, był pełen pozytywnych przeżyć,
czyniąc nas lepszymi i bogatszymi.  
Szczególne życzenia i mnóstwo dobrych myśli kierujemy do naszych pierwszoklasistów.
Witajcie w murach naszej szkoły!
Powodzenia! 

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne