Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stawie uczestniczy w programie ,,Mały Mistrz", który skierowany jest do uczniów klas I-III a realizowany jest przez nauczyciela wychowania fizycznego we współpracy z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej.
Głównym celem programu jest poprawa zdrowia oraz sprawności fizycznej uczniów klas I-III szkół podstawowych.
W tym roku szkolnym uczniowie klas III i V biorą udział w
innowacji językowej pt.‘’ We’re the reading buddies.’ autorstwa Pani Ani
Jaśkowskiej.
Innowacja pedagogiczna ma na celu uatrakcyjnić proces uczenia
się języka angielskiego poprzez wprowadzenie literatury angielskiej. Uczniowie
zaznajomią się z nowym słownictwem i
rozwiną umiejętności pracy z tekstem. Klasa III i V wraz z nauczycielem prowadzącym
Panią Anią opracowują fragmenty z książeczek bądź książek literatury
anglojęzycznej. Lekcje zwykle odbywają się poza klasą, co buduje fajną
atmosferę wśród uczniów. Uczniowie czytają, opowiadają treść
książeczki, wyszukują znane i nieznane wyrazy, tworzą i opisują bohaterów, oczami
wyobraźni tworzą scenerię z wyrazami w języku angielskim.
Liczmy na pomysłowość i kreatywność uczniów młodszych i
starszych.
28 września w SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełm w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt. W zawodach wzięło udział 6 szkół z terenu gminy. Dziewczęta zdobyły 4 medale. W klasie 4 srebrny medal wywalczyła Nikola Niedziela W klasie 6 natomiast niepokonane od trzech lat
Elena Kowalczuk - złoty
Laura Baj - srebrny
Natalia Krysztopik - brąz
Weronika Cichosz - 4 miejsce ( zawodniczka PK).
Drużynowo dziewczęta uplasowały się na 3 pozycji.
26 września 2024 r. w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania, zostało wystawione w szkole widowisko na podstawie dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego: Kordian.
Był stary Kordian i ten, który narodził się na Mont Blanc. Była Laura i sam Juliusz i jego Muza. Ducha dramatu przenieśliśmy do czasów współczesnych! Niektórzy narratorzy, niczym raperzy, charakteryzowali celebrytę XIX wieku, czyli Kordiana. Był nostalgiczny utwór zagrany na flecie i gitarowa ballada rockowa jako podkład dla recytatorów. Młodzież - aktorzy z klas VI-VIII doskonale poradzili sobie ze swoimi interpretacjami postaci.
Ach ten Słowacki, ach ten romantyzm!!!!
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stawie włączyli się czynnie do akcji POMOC DLA POWODZIAN przynosząc żywność z długoterminowym terminem ważności oraz produkty pierwszej potrzeby.
Dwudziestego września 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stawie odbyły się coroczne ćwiczenia dotyczące Bezpiecznej ewakuacji szkoły. Przebiegały one w sposób sprawny i szybki. Wszyscy tj. uczniowie, nauczyciele, opiekunowie grup oraz pozostali pracownicy opuścili budynek oznaczonymi drogami - zgodnie z Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego udając się na miejsce zbiórki postępując zgodnie z wyznaczonym zakresem działań.
Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stawie tj. uczniowie klasy V, VII i VIII w czwartek 19 września 2024 roku pod opieką pani Haliny Dołgoruki, Liwii Wilk, Magdaleny Lipińskiej i pana Rafała Czachorka wybrała się na pokazy organizowane przez Wydział Fizyki i Chemii UMCS w Lublinie. W tym roku „Fizyka w druku 3D”, „Mechanika”, „Promieniotwórczość” i „Fizyka Ludzkiego Ciała” prezentowane były za pomocą tematycznie dobranych, ciekawych, a nawet wręcz fascynujących dzieci i młodzież eksperymentów. Udział w pokazach był świetnym uzupełnieniem treści z podstawy programowej, a prowadzone w ciekawy sposób doświadczenia zachęcały do pogłębiania wiedzy. Fizyka to przecież przedmiot eksperymentalny, gdzie duży nacisk położony jest na umiejętności związane z projektowaniem i przeprowadzaniem doświadczeń oraz formułowaniem wniosków na podstawie przeprowadzonych obserwacji
Lubelskie Podziemia to kolejny punkt naszego wyjazdu. Trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina.
Wycieczka dostarczyła mnóstwo pozytywnych wrażeń poszerzając wiedzę uczestników na temat otaczającego nas świata. Za rok na pewno chętnie tu wrócimy, aby znów pasjonaci fizyki wprowadzili nas w magię eksperymentów i może „dotknąć” tajemniczej przeszłości Lublina.
Dnia 13.09 (piątek) uczniowie klasy 3 wraz z pedagogiem szkoły wspólnie zastanawiali się nad odpowiedzią do pytania "Czy współpraca się opłaca?". Początkowo uczniowie podczas dyskusji uważali, że współpraca nie jest fajna, wolą pracować indywidualnie. By pokazać im zalety współdziałania, które daje wiele możliwości oraz buduje relacje, mieli oni do wykonania zadanie. Podzieleni na kilkuosobowe grupy wspólnie musieli stworzyć rysunek Szkoły Marzeń. Dzieci dyskutując, wymieniając się pomysłami, ustalając podział zadań- współpracowały. Stworzyły piękne rysunki. Gdy usłyszały ponownie pytanie dotyczące współpracy uznali, że jest fajna, ponieważ można wymieniać się pomysłami, jest miło, można dyskutować na określony temat.
Dnia 2 września 2024 roku społeczność naszej szkoły zebrała się w sali gimnastycznej na uroczystości z okazji rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Na początku głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Dariusz Mielniczuk, który powitał zebranych i życzył samych sukcesów oraz wytrwałości w realizacji stawianych sobie celów. Do życzeń dołączył się przybyły na naszą uroczystość Przewodniczący Rady Gminy Chełm Pan Andrzej Oleksiejuk. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym z nostalgią pożegnali wakacje. Nawiązali jednocześnie do wydarzeń związanych z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Po akademii odbyły się spotkania wychowawców z uczniami i rodzicami.